Pojdite na vsebino

Četrtkov dopoldan v družbi jate delfinov

Delfini Ankaran 4.7.2024
Delfinja druščina se je danes prišla nahranit na ankaranski konec. (Foto: Naravovarstveni nadzor KPDR Debeli rtič)

Naša naravovarstvena nadzornika iz Krajinskega parka Debeli rtič Jani in Ana sta bila danes na morju deležna prav posebne družbe.

Pred Valdoltro se je namreč pustila občudovati jata približno 15 delfinov, ki so se najverjetneje prišli nahranit na ankaranski konec, po obedu pa so razkropili v manjše skupine in razposajeno skakali iz vode. Njihovo dopoldansko druženje je na morju opazovala tudi ekipa društva Morigenos.

Kako ravnati, ko srečate delfine

V poletnem času, ko je v slovenskem morju in tržaškem zalivu občutno povečan rekreativno-turistični promet na morju, ne bo odveč, če povzamemo njihova priporočila, kako ravnati, ko na morju srečate delfine. Množičnost, hitrost in nepredvidljivi premiki plovil namreč predstavljajo tveganje za morski živelj. Poleg tega se zvoki, ki jih oddajajo plovila, pogosto prekrivajo z zvoki, ki jih uporabljajo delfini za komunikacijo in orientacijo. Kadar je prometa veliko, se zato lahko zgodi, da se delfini težje izognejo plovilom, kar lahko pripelje do nevarnih trčenj. Za zmanjšanje tveganja je zato treba upoštevati naslednja pravila:

- upočasnite ali ustavite plovilo v bližini delfinov;

- če se jim želite približati, storite to počasi in plujte vzporedno z njimi; 

- če je možno, imejte motor plovila v nevtralnem položaju ali ugasnjen; 

- ne podite delfinov; če se vam želijo približati, bodo to storili sami; 

- ohranite razdaljo vsaj 100 m; 

- izogibajte se nenadnim spremembam hitrosti ali smeri; 

- v njihovi bližini se ne zadržujte dlje kot 15 minut; 

- ne približujte se delfinom, ki imajo mladiče; 

- ne poskušajte jih hraniti ali plavati z njimi.