Pojdite na vsebino

V MSA predavanje doc. dr. Jasne Podreka: (Ne)zdravi partnerski odnosi

Jasna Podreka
Jasna Podreka

V petek, 25. aprila, ob 18. uri vabljeni v Medgeneracijsko središče Ankaran na predavanje doc. dr. Jasne Podreka o zdravih in nezdravih intimnopartnerskih odnosih ter prepoznavanju mej med konfliktnostjo in nasiljem.

Doc. dr. Jasna Podreka je predavateljica na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer se posveča raziskovanju nasilja v družbi, s posebnim poudarkom na nasilju v družini, nasilju nad ženskami, femicidu, družinskih umorih ter nasilju med mladimi. V ospredju njenega akademskega dela so tudi vprašanja diskriminacije in družbene neenakosti. 

Je avtorica številnih znanstvenih člankov na temo nasilja, med drugim tudi znanstvene monografije o intimnopartnerskih umorih žensk, ki velja za eno ključnih del na tem področju v slovenskem prostoru. 

Je tudi dolgoletna sodelavka Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, kjer z žrtvami dela tudi neposredno. S tem povezuje teorijo in prakso ter znanja in izkušnje prenaša naprej tudi strokovnim službam – že več let izvaja predavanja in usposabljanja za policijo, sodstvo, tožilstvo, centre za socialno delo in druge institucije, ki se pri svojem delu srečujejo z nasiljem v družini.

V petek, 25. aprila, ob 18. uri bo Jasna Podreka gostja Medgeneracijskega središča Ankaran, kjer bo predavala o zdravih in nezdravih intimnopartnerskih odnosih ter prepoznavanju mej med konfliktnostjo in nasiljem.

Predavanje bo odpirlo prostor za razmislek o tem, kaj pomeni zdrav intimnopartnerski odnos in kje potekajo meje, ki ločujejo običajne konflikte od nasilnega vedenja. Poudarek je na prepoznavanju zgodnjih opozorilnih znakov nasilja, razumevanju dinamik moči in nadzora, ter razlikovanju med enkratnimi nesoglasji in ponavljajočimi se vzorci škodljivega vedenja. Udeleženke in udeleženci bodo skozi konkretne primere, izkušnje iz prakse ter strokovna izhodišča spoznali, kako graditi varne in spoštljive odnose ter kako pravočasno prepoznati in nasloviti nasilje v partnerskih zvezah. Poseben poudarek bo namenjen mladimspolnim in čustvenim mejam, ter vlogi okolja pri prepoznavanju in odzivanju na nasilje.