EPK 2025 povezal slovensko Istro in Istrsko županijo

Istrski župani Kopra, Pirana, Izole in Ankarana so danes obiskali Pulj in naredili še korak naprej k utrditvi evropske razsežnosti kandidature za Evropsko prestolnico kulture 2025. S podpisom sporazuma o sodelovanju so formalno potrdili čezmejno partnerstvo z Istrsko županijo.

PI2025 Pulj, 16. oktober 2020 (foto Aleš Rosa)V luči zaključne faze priprave drugega kroga skupne kandidature slovenskih istrskih mest, ki jo vodi piranska občina, so župani štirih občin slovenske Istre, Đenio Zadković, Danilo Markočič, Aleš Bržan in Gregor Strmčnik, obiskali hrvaški Pulj in z namestnikom župana Istrske županije Fabriziem Radinom v muzejsko-galerijskem prostoru Sveta srca v Pulju podpisali Sporazum o sodelovanju. Ta predstavlja temeljni kamen v povezovanju slovenskih istrskih mest z Istrsko županijo. S tem pomembnim mejnikom kandidatura PI 2025 uresničuje vizijo o preseganju meja in hkrati potrjuje dobro sodelovanje, sobivanje in preplet bogate kulture mest na območju od Benetk do hrvaške Istre.

PI2025 Pulj, 16. oktober 2020 (foto Aleš Rosa)S podpisom sporazuma, ki še utrjuje evropsko razsežnost projekta, je Istrska županija podprla kandidaturo štirih občin slovenske Istre. Če bo Piran s kandidaturo za Evropsko prestolnico kulture 2025 uspešen, bo Istrska županija sodelovala pri številnih projektih in prispevala pomemben del k oblikovanju skupnega kulturnega mozaika. Z različnimi aktivnostmi bodo sledili tudi pomenljivemu sloganu »val sprememb«, pod katerim poteka kandidatura za Evropsko prestolnico kulture 2025. Fundaciji PI2025, ki bo vodila projekt, bo prispevala enega člana.

Ob prelomnem trenutku je vodja kandidature Martina Gamboz ponosno poudarila: »Evropsko razsežnost potrjujejo partnerstva, ki smo jih utrdili v teh mesecih. Piran-Pirano 4 Istria 2025 podpirajo mesta Benetke, Trst, Milje in dežela Veneto v Italiji ter Istrska županija z vsemi svojimi občinami na Hrvaškem.«

Fabrizio Radin pa je podpis pospremil z besedami: »Istra ni podvomila pri podpori projektu Piran-Pirano 4 Istria 2025, ker gre za našo skupno kandidaturo, ki ponuja model kulturnega sobivanja Evropski uniji.«.

Več o skupni kandidaturi Pirana, Izole, Kopra in Ankarana na www.piran2025.eu