Pojdite na vsebino

Krajinski park Debeli rtič (KPDR) kot prezimovališče

polarni-slapnik03za-amforo
Polarni slapnik je reden zimski obiskovalec Krajinskega parka Debeli rtič. Foto: Naravovarstveni nadzor

V KPDR lahko pozimi občudujemo ptice, ki tukaj zimujejo ali se le na kratko ustavijo.

Pozimi je reden gost polarni slapnik, ki gnezdi na celinskih vodah severne Evrope – na otočkih, da je varen pred plenilci. Manjše ribe in glavonožce lovi s potapljanjem, hkrati pa pobira kamenčke, ki mu pomagajo pri prebavi ribjih kosti in so v želodcu v funkciji mlinčka. Pod vodo se poganja z veslastimi nogami, pomaknjenimi nazaj, ki delujejo kot propeler. V vodi je lahko izredno hiter, na kopnem pa neroden in počasen.

Polarnega slapnika zlahka zamenjamo z redkejšim obiskovalcem, rdečegrlim slapnikom. Oba sta pozimi bolj nevpadljiva. V zimskem perju prevladujejo črni, sivi in beli odtenki. Pri prepoznavanju polarnega slapnika bodimo pozorni na nekoliko povišano čelo, kljun je med plavanjem vodoravno postavljen, medtem ko ga rdečegrli slapnik drži navzgor.

Foto: Rdečegrli slapnik, foto: Eva Horvat